Ryszard Połomski (1932-2023)

Ryszard Połomski (1932-2023)

Ryszard Połomski 1932-2023

Urodzony 13 grudnia 1932 r. na Kresach, w Busławiu (dziś Białoruś). Przyjechał do Wrocławia w lipcu 1945 r. Wspaniałą kartą młodego życia Ryszarda Połomskiego stał się fakt, że jako 12-latek był przez 36 dni łącznikiem w Powstaniu Warszawskim.

Wieloletni członek Kadry Narodowej (1951-1956) w pływaniu oraz członek Kadry Olimpijskiej B przed Igrzyskami Olimpijskimi w Helsinkach. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu w stylu klasycznym i motylkowym (trzynaście razy wywalczył tytuł wicemistrza Polski), rekordzista Polski w sztafetach 4×100 klas. i 4×100 zm., członek drużyny waterpolowej Pafawag Wrocław i reprezentant Wrocławia w piłce wodnej.
Absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego
Trener i nauczyciel pływania. Sędzia Związkowy I Klasy
Wieloletni z-ca kierownika Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, trener sekcji pływackiej AZS Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod jego kierownictwem pływacy Uniwersytetu wielokrotnie zdobywali medale Akademickich Mistrzostw Polski.
W 1974 roku Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marian Orzechowski powołał go w skład Rady Szkoły ds Młodzieży.
Wielokrotnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej władze uczelni honorowały go Dyplomami Uznania i Podziękowania.
We Wrocławiu od 1958 r. znany jako założyciel i lider zespołu muzycznego „Ryszard Połomski & consortes” regularnie występującego na wieczorkach dla środowisk twórczych w Klubie Dziennikarza we Wrocławiu aż do roku 1982. Solistką w jego zespole była Teresa Tutinas. Akompaniował takim sławom sceny polskiej jak: Adolf Dymsza, Hanna Skarżanka, Zbigniew Kurtycz, Jadwiga Andrzejewska, Irena Kwiatkowska, H. Janusz, Violetta Villas i Danuta Rinn. Wraz ze swoim zespołem nagrywał muzykę do filmów Sylwestra Chęcińskiego: „Katastrofa” i „Tylko umarły odpowie” oraz filmu Andrzeja Konica „ Motodrama”.
Za swoją pracę i działalność społeczną w sporcie i kulturze, wielokrotnie odznaczony medalami państwowymi i odznaczeniami resortowymi. Uhonorowany został m.in.
– Złotym Krzyżem Zasługi
– Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
– medalem 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego
– Złotą Odznaką Polskiego Związku Pływackiego
– wielokrotnie odznaczany jako „Zasłużony dla Dolnośląskiego Pływania”
– wielokrotny gość honorowy Memoriału Marka Petrusewicza, którego był Przyjacielem
– Odznaczony jako Zasłużony dla Dolnośląskiego WOPR

W 2021 roku, z okazji obchodów 75-lecia Wrocławia otrzymał od Jacka Sutryka, Prezydenta Wrocławia, medal „Zasłużony dla Wrocławia – Mertito di Wratislavia”

Zmarł 17.06.2023 r. we Wrocławiu.

Ryszard Połomski otrzymuje medal "Zasłużony dla Wrocławia" z rąk Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka Ryszard Połomski z Prezesem DOZP Zbigniewem Dubielem