Zygmunt Merchelski (1938-2022)

Zygmunt Merchelski

Zygmunt Merchelski

zasłużony zawodnik, trener i sędzia pływania, wychowawca młodzieży, wieloletni działacz polskiego i okręgowego związku pływackiego.

Od 1954 roku przez 11 lat czynny zawodnik wrocławskich klubów pływackich: MKS „Juvenia”, WKS „Śląsk”, AZS. Czołowy zawodnik Dolnego Śląska, finalista Mistrzostw Polski w stylu motylkowym. Wielokrotny Mistrz Polski w zawodach Szkolnego Związku Sportowego, Akademickiego Związku Sportowego oraz Wojska Polskiego. W latach 1963 – 1964 wraz z zespołem pływaków WKS „Śląsk” zdobył drużynowe mistrzostwo Polski.

Po ukończeniu studiów na wrocławskiej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego – specjalizacja: pływanie – w 1964 roku zajął się pracą szkoleniową w klubie WKS ŚLĄSK Wrocław, a od 1984 roku w MKS JUVENIA Wrocław. Równocześnie z pracą w klubach rozwijał współpracę ze szkołami wrocławskimi, między innymi z SP 55, SP 47, SP 81 oraz VII LO we Wrocławiu, umożliwiając dzieciom i młodzieży łączyć sport z nauką. W latach 1984-1990 był wicedyrektorem ds. sportu w Sportowej Szkole Podstawowej nr 72 we Wrocławiu, jednocześnie będąc trenerem MKS „Juvenia”.

Po zakończeniu pracy trenerskiej w latach dziewięćdziesiątych zaangażował się w działalność społeczną na rzecz dolnośląskiego pływania. Przez kilka lat pełnił funkcję wiceprezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego, był członkiem Polskiego Związku Pływackiego oraz wiceprzewodniczącym Kolegium Sędziów przy DOZP.

W swojej długoletniej karierze trenerskiej wychował wiele pokoleń wrocławskich pływaków, którzy zdobywali tytuły Mistrzów Polski, ustanawiali rekordy kraju oraz reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej we wszystkich kategoriach wiekowych. Za swą oddaną pracę w rozwój pływania w Polsce był wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi i samorządowymi m.in.:

  1. Złoty Krzyż Zasługi otrzymany w 1989
  2. Medal 60 i 90-lecia PZP.
  3. Medale SZS Wrocław za zasługi otrzymany w 1985r. i 2006r.
  4. Zasłużony dla woj. wrocławskiego i miasta Wrocławia otrzymany w 1987

Po przejściu na emeryturę w 1990 roku pracował we władzach Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego i Wojewódzkiej Federacji Sportu. Na jedną kadencję wybrany do zarządu Polskiego Związku Pływackiego. Przewodniczący Kolegium Sędziów przy DOZP w latach 2008-2012. Przez wiele lat był sędzią pływania klasy związkowej.